Зв’язок поколінь

Українська земля має сиву історію. З плином тисячоліть траплялося всього: і гучних перемог, і прикрих поразок, і смутку та радості. Не раз Україна стояла над прірвою, за крок від загибелі, але щоразу відновлювалась, воскресала і продовжувала існувати. Мабуть важко було б уявити всі ці дивовижні відродження, якби на нашій землі не існувало сильного коріння нації, яке українці глибоко пустили в ліси та степи нашого благодатного краю. З покоління в покоління передавалися традиції, оригінальні звичаї фольклору, епосу, побуту, матеріальної та духовної культури. У багатьох людей Україна, з поміж низки інших образів, асоціюється з шевченківськими рядками, де є мальовнича хатка-мазанка, вишні, сім’я, що вечеряє.

Одним з найхарактерніших прикладів зв’язку поколінь, у побуті зокрема, є предмети матеріальної культури, що пережили століття і тисячоліття, при цьому практично не змінюючись. Мова зокрема йде про неперевершену українську кераміку, що виготовлялася опішнянськими майстрами ще на зорі України. У нас час, і це дуже приємно, традиції стародавніх гончарів у Опішні не загинули, отримавши своє продовження у цілій плеяді майстрів-умільців з гончарної столиці України.

Не можна не згадати цікавого факту, згідно з яким сучасна Німеччина переживає своєрідний гончарний бум. Місцеві вчені оприлюднили результати досліджень, згідно з якими найбільш екологічно чистим і придатним до використання є глиняний посуд. В Україні, і Опішні зокрема, це знали ще кілька століть тому…

Якщо говорити про глину загалом, то необхідно сказати, що вона впевнено завойовує місце серед екологічно чистих матеріалів. «дружніх до людини». Промовистим є також факт, що останнім часом глину почали застосовувати у промисловому будівництві багатоповерхівок, використовуючи переваги цього екологічно чистого, «дихаючого» матеріалу задля збереження тепла взимку та прохолоди влітку.

Маючи неперевершені якості довгий час зберігати тепло, глиняний посуд по праву займає лідируючу позицію у своєму сегменті. Особливими якостями володіють неглазуровані, «дихаючі» зразки керамічного посуду, обпалені в горні живим вогнем. Опішнянські гончарі залишилися чи не єдиними в Україні, які і надалі використовують ці прадавні технології. Саме ця особливість виготовлення опішнянської кераміки ставить її поза конкуренцією у порівнянні з іншими виробниками, які використовують для обпалення виробів електропечі.

ГЛИНЯНИЙ ПОСУД